Logowanie   ?> /td>
Rzeszowski Team Paralotniowy 

Zapytasz zapewne czemu "Born to Fly" ?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas zapytany o to samo odpowie Ci co innego ...
ale na pewno zrozumiesz jedno, ... że nie umiemy już inaczej. Nie umiemy NIE LATAĆ

W serwisie
HOME
Team i okolice
Piloci i Sympatycy
Galeria
Opisy wyjazdów i imprez
Miejsca do latania
Plikownia
Kontakt
Nasz dorobek
Nasz dorobek w OLC w 2008
Nasz dorobek w OLC w 2009
Nasz dorobek w OLC w 2010
Nasz dorobek w OLC w 2011
LiveTracks

Borny !OpenFly

Karpaty


Forum PG
Planowanie wyjazdów
Gdzie latać ?
Let's talk about ...
On-line Czat BTF ...
Żony i kochanki :)
Giełda sprzętu
... know how
... co nieco o sprzęcie
Forum PPG
Planowanie latania PPG
Let's talk about ...PPG
Godne polecenia
Znajomi w Sieci
Filmy
Szkoły paralotniowe
Serwisy pogodowe
...inne linki
xcc.paragliging.pl
XContest - punktacja dzienna

KSIĘGA GO¦CI
Polecane
Niviuk
Advance
SOL Paragliders
Ozone
UP

Rozwinięcie wątku:
Stacja pogodowa na działach

Hej, Udało mi się załatwić nam miejsce na stacje pogodową na Działach koło Krosna. Chodzi dokładnie o maszt z beczką który widać patrząc na zachód ze startowiska. Dostęp mamy tam za cenę zużytego prądu, także są to bardzo dobre, wręcz idealne warunki. Aspekt techniczny ma wyglądać miej więcej w taki sposób: Instalujemy tam czujniki stacji (anemometr, termometr itp..), do tego komputer który będzie te dane odczytywał. Transmisja będzie się odbywała na paśmie amatorskim na częstotliwości 144,800MHz w sposób cyfrowy przez sieć APRS, potem dzięki innym węzłom w sieci te dane trafiają do internetu i mogą być widoczne na stronie WWW. Jedna z takich stacji została odpalona przez paralotniarza ze Stalowej Woli i wygląda to tak: http://aprs.fi/weather/a/SQ8MHL-1 . Jeżeli ktoś ma radio i odpowiedni radiomodem lub oprogramowanie w kompie to transmisji można „słuchać” na żywo, ale do nadawania trzeba mieć amatorskie pozwolenie radiowe. Typowo przyjęło się, że stacja pogodowa wysyła swój raport co 5 do 10 minut, co wydaje mi się odpowiednią wartością do naszych celów.
Większość sprzętu jest już w moim posiadaniu. Muszę zrobić dokładny remanent, ale jedyne czego nie mamy na dzień dzisiejszy i co jest najdroższym elementem to właśnie sama stacja pogodowa. W sieci APRS popularne są takie zestawy, które są jednocześnie jednymi z tańszych: http://www.test-therm.com.pl/meteo/ws2300.htm . Takie coś kosztuje około 400pln brutto, czyli w sumie nie aż tak strasznie dużo.
Ja zapewniam (wraz z Adminem, ponieważ on również ma pozwolenie radiowe) wsparcie techniczne polegające na zamontowaniu i dalszym utrzymaniu tej stacji. Dorzucam do tego sprzęt który mam a który będzie mógł tam być wykorzystany.
Chciałbym poznać waszą opinię na temat tego projektu, oraz chęć grupowego wsparcia finansowego. Koszty na start wyniosą około te 400pln i miesięcznie jakieś 30pln do 40pln w zależności ile do będzie zużywało prądu. W dalszej perspektywie można będzie tam zainstalować automatyczną pogodynkę czyli program który będzie na podstawie odczytów syntezował głosowe komunikaty pogodowe i nadawał to na radiu. Taki system jest już uruchomiony w Jaśle w radioklubie SP8KJX przy ulicy Koralewskiego. Można tego słuchać na 144.950MHz oraz na 9 kanale CB. Nadaję podajże co 20 minut. Również w Sanoku podobne komunikaty są podawane na tamtejszym przemienniku amatorskim o znaku SR8ET którego nadajnik pracuje na 439,200MHz

Mateusz SP8EBC
AKL PRz


Dodano: 2013-02-14

Mateusz, Pomysł jest bardzo fajny jednakże proponowane rozwiązanie niezbyt trafne. Komputer i stacja pogodowa z Tesco to nie jest właściwe rozwiązanie, żre to dużo prądu a dodatkowo będzie bardzo awaryjne co w przypadku gdy nie będziesz miał tego na miejscu (np zainstalowane w swoim domu) może spowodować że stacja nie będzie działać tygodniami (bo akurat nie będziesz miał czasu lub okazji do niej zajrzeć i poprawić to co szwankuje). Jestem jak najbardziej za tylko należy to zrobić właściwie. 1. Nie komputer tylko mikrokontroler (brak problemu z prądem, na jednym akumulatorze będzie mógł działać pół roku, czyli w praktyce przez cały sezon) 2. Nie badziewna stacja z mnóstwem funkcji które są nieprzydatne tylko najlepiej ultradźwiękowy czujnik wiatru - za kilka lat pewnie innych już nie będzie w użyciu, albo kupić albo zbudować - na elektrodzie znajdziesz gotowe projekty. 3. Zakładam również że przez sieć APRS będzie możliwa prezentacja pomiarów na stronie WWW tak by dostęp do pomiarów mieli wszyscy zainteresowani a nie tylko Ci którzy są w zasięgu radia. wujek
wujek
Dodano:2013-02-22
Wszelkie prawa zastrzeone. Materiay prezentowane w serwisie s wasnoci Teamu "Born to Fly".
Kopiowanie materiaw bez zezwolenia zabronione.
statystyka