Logowanie   ?> /td>
Rzeszowski Team Paralotniowy 

Zapytasz zapewne czemu "Born to Fly" ?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas zapytany o to samo odpowie Ci co innego ...
ale na pewno zrozumiesz jedno, ... że nie umiemy już inaczej. Nie umiemy NIE LATAĆ

W serwisie
HOME
Team i okolice
Piloci i Sympatycy
Galeria
Opisy wyjazdów i imprez
Miejsca do latania
Plikownia
Kontakt
Nasz dorobek
Nasz dorobek w OLC w 2008
Nasz dorobek w OLC w 2009
Nasz dorobek w OLC w 2010
Nasz dorobek w OLC w 2011
LiveTracks

Borny !OpenFly

Karpaty


Forum PG
Planowanie wyjazdów
Gdzie latać ?
Let's talk about ...
On-line Czat BTF ...
Żony i kochanki :)
Giełda sprzętu
... know how
... co nieco o sprzęcie
Forum PPG
Planowanie latania PPG
Let's talk about ...PPG
Godne polecenia
Znajomi w Sieci
Filmy
Szkoły paralotniowe
Serwisy pogodowe
...inne linki
xcc.paragliging.pl
XContest - punktacja dzienna

KSIĘGA GO¦CI
Polecane
Niviuk
Advance
SOL Paragliders
Ozone
UP

Rozwinięcie wątku:
Ubezpieczenie

Witam,
Rozpoczyna się nowy sezon więc najwyższy czas pomysleć o ubezpieczeniu. Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tej materii. Gdzie się ubezpieczacie? Jakie są plusy i minusy? Na co trzeba uważać?
Z góry dziękuję za rady.
Przezorny zawsze ubezpieczony.
Piach


Dodano: 2008-01-16

Trochę mnie dziwi że do tej pory nikt nie poruszał tematu wymaganej wysokości ubezpieczenia OC w innych krajach, a przecież tyle sie jeździ. Ciekawe jak to naprawdę jest.
Piach
Dodano:2008-01-16
Mirek Górski z PSP na stronie pl.rec.paralotnie pośrednio potwierdził moje stanowisko wskazując, że na 2008r. postarają sie wprowadzić wyższe stawki ubezpieczenia. Oczywiste jest to, że przełożą się one na wyższą sumę gwarancyjną. Oby wystarczyło to na państwa do których w tym roku planujemy sie udać.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Właśnie na pl.rec.paralotnie zaczął się wątek dotyczący sumy ubezpieczenia, która pozwalałaby skorzystać z OC wykupionego w PSP w trakcie pobytu poza granicami kraju. Zamieściłem już tam swoje uwagi. ¦ledźcie wątek "Czy ktoś lata z polskim OC legalnie za granicą?" może dowiemy się czegoś więcej.
Tomek
Dodano:2008-01-16
no Panowie widzę, że przyłożyliście się do tematu. Moje doświadczenie z ubezpieczeniami to OC wykupione w Filarze. Kwota ubezpieczenia na 20000PLN - składka 45 PLN. Pozatym wykupywałem NW i KL w Hestii na niektóre wyjazdy (7,7 PLN/dzień).
Przyznam się, że nie zagłębiałem się w regulamin, a ubezpieczenie wykupywałem za przykładem kolegów i po prostu brałem to co oni. Niestety wypadki chodzą po ludziach więc tym razem chcę żeby wszystko było sprawdzone.
W wolnej chwili poszperam trochę na necie. Dzięki za zaangażowanie :).
Piach
Dodano:2008-01-16
Miałeś całkowita rację, suma gwarancyjna to 230000 SRD na cały świat. Ale to i tak taniej niż polisa indywidualna w Hestii na cały rok.
grigorij
Dodano:2008-01-16
A całe to zamieszanie w pozytywnym słowa znaczeniu wywołał kto? Łukasz,który siedzi jak do tej pory cicho. Ale to dobrze, że wywołał, bo w ten sposób zmobilizował mnie do działania i poszerzenia swojej wiedzy.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Ostro się do tego wziąłeś, i dobrze - sprawdzę w domu na jaką kwotę mam polisę i odpiszę - być może byłem w błędzie z Włochami.
grigorij
Dodano:2008-01-16
Na marginesie tego wątku zauważyłem, że w OC przy składce 95zł, krtórą Ty płacisz suma gwarancyjna wynosi 230.000 SDR (około 1 020 000 zł), a to zgodnie z wymogami OC w Europie nie wystarcza na Włochy (tam - przy dzisiejszym kursie euro - nie wystracza nawet składka 190zł, bo suma gwarancyjna wynosi wtedy 410.000 SDR (około 1 820 000 zł), a przydałoby się jakieś 1.861.000zł). Kopuję Ci dla porównania dane z PSP OC w Europie. Anglia: w Anglii wymagana jest ochrona w zakresie OC w wysokości 400.000 GBP. Austria: wymagana minimalna suma ochrony OC w Austrii wynosi 1.300.000 EUR. Francja: we Francji wymagane jest ubezpieczenie OC na kwotę 4.600.000 EUR. Co ciekawe, jest to jedyny 'dokument' wymagany do samodzielnego latania w tym kraju. Włochy: włoskie przepisy wymagają od pilota posiadania ubezpieczenia OC w wysokości minimum 517.000 EUR Niemcy: wymagana minimalna suma ochrony OC w Niemczech wynosi 750.000 SDR. Jako ciekawostkę można dodać, że niemieckie ubezpieczenie przypisane jest do paralotni/lotni i działa także w przypadku użyczenia jej innemu pilotowi.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Powoli rozgryzam temat. Wstępne ustalenia wskazują na to, że mówiliśmy o dwóch różnych ubezpieczeniach, a to: KL - Zakres ubezpieczenia : koszty leczenia - koszty pomocy medycznej udzielanej ubezpieczonemu w zakresie niezbędnym do przywrócenia stanu zdrowia umożliwiającego powrót lub transport na teren RP. OC - Zakres ubezpieczenia: Oferta dotyczy grupowego, imiennego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla paralotniarzy, moto-paralotniarzy, lotniarzy i moto-lotniarzy z PSP. A zatem obie formy sa dla nas istotne. Oczywiście KL dotyczy tylko zagranicy, z tego względu jak domniemuję, że w kraju jesteśmy już ubezpieczeni.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Przepraszam. Link jest.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Wygląda na to, że piszemy o dwóch różnych rzeczach. Podaję Ci dokładny adres strony, z której czerpałem informacje: http://psp.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=224&Itemid=113&lang=polish Na pisreszej stronie u góry wskazana jest podstawa prawna. Jak wejdziesz w tekst ogólnych warunków ubezpieczenie wojażer .... to znajdziesz te informacje, o których ja pisałem. Wiem, że ta umowa jest z 2007r., ale domniemuję, iz w 2008r. niewiele będzie się różnić. Podaj mi link do strony, z której Ty czerpiesz wiedzę, to postaram się w wolnej chwili zweryfikować rozbieżności.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Dla pewności wrzucę link - ubezpieczenie PSP
grigorij
Dodano:2008-01-16
Może ja czegoś nie rozumiem: "Szczegóły oferty ubezpieczenia OC. Oferta dotyczy grupowego, imiennego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla paralotniarzy, moto-paralotniarzy, lotniarzy i moto-lotniarzy z PSP, została przygotowana w oparciu o OWU OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o ryzyko uprawiania sportu - paralotniarstwa i lotniarstwa, również w ramach zorganizowanych sekcji, klubów sportowych, oraz uczestnictwa w zawodach w kraju i za granicą z wykreśleniem w par. 3 OWU OC w życiu prywatnym ust 1 pkt. 4) słowa :" latających". (odpowiedzialność naszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego zgodna jest z RM Infrastruktury z dnia 25.04.2005)

Możesz zdefiniować co to za ubezpieczenie "Wojażer"
grigorij
Dodano:2008-01-16
Strona PSP już działa. Z par. 2 ust. 1 i 5 Ogólnych warunków ubezpieczenia Wojażer (na 2007r.) wynika jednoznacznie, że nie dotyczy ono terytorium Polski. Ponawiam więc pytanie co w Polsce z OC i NW?
Tomek
Dodano:2008-01-16
S O R K I - ratownictwo górskie nie należy do ubezpieczenia OC - moja wina, moja wina, moja wina.
grigorij
Dodano:2008-01-16
Tomek - ubezpieczenie OC (odpowiedzialności Cywilnej) potrzebne Ci będzie na wypadek gdyby TY i twój glajt dostąpilibyście zaszczytu:
-zawiśnięcia na drutach wysokiego lub niskiego napięcia (w tym pierwszym koszta wiążą sie z odcięciem powiedzmy 3 wiosek z prądu na pewien czas - sam sobie przekalkuluj)
-wylądowania na dachu stodoły lub domu
-drzewowania w parku lub obszarze chronionym i na to wszystko przyjdzie leśniczy wystawić Ci rachunek za ścięte czubki drzew
- a najważniejsze to ratownictwo górskie o którym wspomniałem w poprzednim komentarzu - koszty tego przedsięwzięcia w różnych krajach są inne (Ja kupiłem ubezpieczenie w PSP miedzy innymi dla tego, żeby wystarczyło w Basano (Italia)gdzie ceny są x2lub x3 w stosunku do Polski.

Możesz wykupywać tylko jedno czy 3 dniowe polisy w Hestii tylko czy to będzie miało sens przy jednodniowych wyjazdach w bieszczady, a jeżeli nie wykupisz to masz pewność, że nie zdarzy Ci się nic z wypunktowanych wyżej przygód ? Ubezpieczenie wykupione w PSP o ile dobrze pamiętam działa zarówno w kraju jak i w europie (z wyjątkiem Niemiec)- strona PSP w tej chwili nie działa.
Jak stronka PSP będzie działać zrobię opisuwkę co i jak w dziale "knowhow"
grigorij
Dodano:2008-01-16
Nie wiem z jakich powodów, ale teraz nie mogę wejść na stronę PSP (błąd połączenia). Chciałem sprawdzić z jaką kwotą ubezpieczenia wiąże się stawka ubezpieczenia 50zł (w 2007r.). O ile pamiętam to było 100.000zł. Czy na Polskę i Słowację to wystarcza? A tak na marginesie (jeśli się mylę to mnie poprawcie) do rekreacyjnego latania: - OC potrzebne mi jest w Polsce i poza granicami karaju. OC wykupione w PSP dotyczy prawdopodobnie tylko zagranicy, a więc co w Polsce? - NW potrzebne mi jest w Polsce i poza granicami karaju. NW wykupione w Hestii dotyczy tylko zagranicy, a więc w Polsce nie mam NW. Ponadto wykupując NW w Hestii wykupuję automatycznie OC, a więc po co mi OC w PSP? Mało prawdopodobne jest to co napisałem, a nie mogę terez tego sprawdzić. Może ktoś wie coś więcej. Proszę o wyjaśnienie gdzie i jakie ubezpieczenie kupić, aby OC i NW obowiązywało w Polsce, a gdzie i jakie aby obowiązywało poza granicami kraju, a przede wszystkim na Słowacji. Marzec (termin wykupu polis na 2008r.) już blisko.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Mam ubezpieczenie OC w Hestii wykupione przez PSP (Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe). Koszt składki członkowskiej 30zł./rok, natomiast ubezpieczenie w kwocie 95zł./10mcy.
Dane z roku 2007 - co rok zarząd negocjuje ceny. Dodatkowo wykupuję pakiet OC i NNW (Holiday Charter z opcją-sporty wysokiego ryzyka)też w Hestii jednorazowo na każdy wyjazd - koszt ok. 7zł/dzień (sumy ubezpieczenia
Niestety nie ma samego NNW dlatego kupuje cały pakiet.
Wykupując ubezpieczenie trzeba się zorientować jakie są koszty ratownictwa górskiego w krajach do których chcemy się udać - w Polsce zadaje się, wystarczającą kwotą będzie 15 tyś zł, ale we Włoszech jest to stanowczo za mało.
grigorij
Dodano:2008-01-16
Ja też od tygodnia zastanawiam sie na ubezpieczeniem. Czytałem wątek na stronie: http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,47943.html?group=pl.rec.paralotnie&tid=1132878&MID=%3Cfm8e5m%24t1a%241%40nemesis.news.tpi.pl%3E i odesłanie na stronę PSP. Można tam znaleźć trochę informacji, ale najlepiej będzie jeśli ktoś, kto już osobiście przerabiał temat poradzi coś w tej kwestii. Ja osobiście nie znalazłem alternatywy dla tego ubezpieczenia, co stawia w trudnej sytuacji.
Tomek
Dodano:2008-01-16
Wszelkie prawa zastrzeone. Materiay prezentowane w serwisie s wasnoci Teamu "Born to Fly".
Kopiowanie materiaw bez zezwolenia zabronione.
statystyka